Její Tajemství

Jaký je rozdíl mezi marmeládou a džemem?

  • Ovocný přípravek nebo ovocná pomazánka jsou označení produktů, které vypadají sice jako džem, které však nemají stejné vlastnosti jako skutečný džem, protože džem musí být vyroben z minimálně 35g ovoce na 100g výrobku a obsahuje minimálně 55% cukru v hotovém výrobku

 

  • Extra džem musí být vyroben z minimálně 45g ovoce na 100g výrobku. Podíl levnějšího druhu ovoce jako např. jablka, melounu apod. nemohou být brány v úvahu. To garantuje chuťovou kvalitu těchto výrobků.

 

  • Light a dietní džemy jsou vyráběny ze stejného množství ovoce jako u normálního džemu, ale cukr je nahrazen umělými sladidly. Tyto džemy doporučujeme konzumovat pouze v případě zdravotních problémů.

 

  • Želé se vyrábí pouze z ovocné šťávy. Želé nabízejí jednotnou konzistenci, jsou čirá a soudržnější v porovnání s extra džemy a džemy. Stejně jako u džemů existuje i zde kategorie Extra želé.

 

 • Marmeláda se vyrábí ze šťávy z citrusových plodů jako jsou pomeranče, citróny, nebo mandarinky. Vyrábí se z minimálně 20% ovoce. Na českém trhu existoval produkt s názvem „marmeláda“, který obsahoval velké množství jablek a používal se jako náplň do koblih. Dle legislativy se muselo změnit jeho označení na ,,ovocnou pomazánku”.

 

A Věděli jste, že…

 • pomazánky vyrobené z více než 60g ovoce na 100g výrobku nemají lepší chuť, protože jsou vyrobeny z ovoce obsahujícího velké množství vody?
 • Glukózový sirup, který je cukrem nižší kvality, může být také používán na výrobu extra džemu. Tuto složku můžete poté najít v uvedení složení výrobků.
 • Některé ovocné pomazánky hlásají sdělení „Bez přidaného cukru“ . Toto tvrzení vetšinou skrývá fakt, že se na výrobu používá fruktózový cukr z koncentrované šťávy z vinných hroznů nebo jablek, který je stejně sladký jako cukr, ale má mnohem horší kvalitu výsledné chuti.

 

Prémiová značka Bonne Maman vyrábí Extra džemy, Extra želé a Marmelády

 1. S respektem k tradicím opatrně vaříme celé ovoce, nepoužíváme žádné pyré ani žádný koncentrát. Proto ve vaší sklenici najdete vždy kousky ovoce (pokud výrobek nemá označení Extra želé).
 2. Sklenice obsahuje vysoký podíl ovoce (vetšinou 50-60g na 100g produktu)
 3. Džemy Bonne Maman jsou vyrobeny pouze z přírodních ingrediencích a cukru.

Bonne Maman